Popis projektu

 

Expedice občanského sdružení

MC Outdoors Titicaca 2010

 

Účastník: Ondra Veselý – vozíčkář z Jedličkova ústavu Liberec

Doprovod: Radek Kriegler – řidič sajdkáry a asistent vozíčkáře

 

Cíle expedice: Peruánské Andy, jezero Titicaca, amazonský prales, Machu Picchu, Ollantaytambo, kaňon Colca, Nazca Lines, Cotahuasi Canyon

města Lima, Arequipa, Cuzco, La Paz

 

Humanitární záměr: Podpora nadace INKA PERU – paní Dr. Vilímková

 

Termín:                                            16.8. - 14.9. 2010

Celkem km:                                     3800

Počet dní v sedle motocyklu:   18

 

Motocykl: KLR 650

Sidecar: Velorex 562

 

Záštitu převzal:

MUDr. Pavel Bém – primátor hl.m.Prahy

 

Expedice Titicaca 2010 je součástí 5-ti letého projektu (5 kontinentů – 5 expedic), kterým občanské sdružení MC Outdoors Riders upozorňuje na společenskou potřebnost aktivit zážitkové sociální rehabilitace pro vozíčkáře formou cestování v sidecarech (Sidecar Ride Morocco 2008, Blue Land Himaláje 2009, Titicaca Peru 2010, Napříč Evropou 2011, Austrálie 2012).

 

Sdružení organizuje akce pro vozíčkáře také v České Republice – jako např. Zimní sajdkárový sraz na Webrovce v Krkonoších (vozíčkářský elefantentreffen), offroad Zebín společně s klubem vojenských veteránů, podzimní sraz s horolezeckým oddílem Vsetín, připravuje benefiční jízdu MC Outdoors Ride s motoklubem Pekelné doly, účastní se srazu cestovatelů Motoroute ve Vizovicích, sajdkárového srazu 1.sajdkar klubu Olomouc atd.

 

Organizačně zajišťuje zážitkové jízdy pro festivaly Žiju stejně jako ty, Handicapiáda – Mezi námi, Ladronka Fest a další. MC Outdoors Agency nabízí také účast vozíčkářů na firemních akcích - např. Hřibova EnduRomania 2010.

 

Výstava V sajdkáře přes Himaláje z loňské expedice hostovala ve Zlíně, ve Vizovicích, Vsetíně, Českých Budějovicích, v Ružomberku a v dalších městech. Od 30.6 do 30.8 ji můžete shlédnout v budově Magistrátu hl. Města Prahy – Škodově paláci v Praze 1, Jungmanova 29.

 

Mezi dobrovolníky, kteří se nejvíce zasloužili o úspěšnost akcí sdružení patří zejména:

 

Jan Doležal – Autodílna Šlapanice

Tonda Makovský – bavič a muzikant

Petr Hřib Adámek – horolezec, opravy střech

Dušan Jirásek – sdružení Kotva

Laďa Chudý – Jilawagen

Víťa Ryšavý – Geneze

 

Sdružení připravuje projekt chráněného pracoviště pro vozíčkáře – Motomuzea s cestovatelským klubem a kavárnou. Vozíčkářům nabídne nejen pracovní příležitost, ale i možnost dále rozvíjet aktivity sdružení a pomoci více lidem se svézt na motorce v sedle sajdkáry. Exponáty budou především sidecary a motocykly, při jejich výběru nám bude pomáhat redakce cestovatelského motorkářského časopisu MotoRoute - budeme vystavovat fotografie z našich expedic a poskytneme konzultační servis dalším zájemcům o cestování se sajdkárami a motocykly.

 

Radek a Bára Krieglerovi pro potřeby sdružení dlouhodobě zapůjčí motocykl BMW R1100S a sidecar Velorex, firma Astorie a.s.poskytla Klitronik – sajdkára, která umožní vozíčkářům ji aktivně řídit a vydat se za poznáním motorkářských cestovatelů se v současné době připravuje v autodílně Honzy Doležala v Brně – Šlapanicích.


Expedice Titicaca umožnila zažít pocit svobody a objevování nových obzorů vozíčkáři Ondrovi, který jel poprvé na svoji velkou motorkářskou cestu.

Více info: www.mcoutdoors.org, www.ondrajede.webnode.cz